Hoppa till innehållet

Lokala utvecklingsgrupper

Klicka på gruppens namn för mer information.

431 lokala utvecklingsgrupper är medlemmar i Västerbottens län. 129 av dem finns med i Hela Sverige ska levas nationella Kunskapsbank.

Bjurholm
Agnäs Bästa
Balfors byaförening
Balsjö Byagårdsförening
Balåbygdens Intresseförening
Bastuträsk Byastugeförening
Braxele Byastugeförening
Bredträsk Byamän
Brännlands Byastugeförening
Grannäs Byaförening
Högås Bygd och Framtid
Karlbäcksbygdens Utvecklingsgrupp
Lillarmsjö Bygdeförening
Näslands Byastugeförening
Provåkers Byastugeförening
Slättmark, Näsmark, Degernäs byaförening
Stennäs Intresseförening
Stensvattnets Byaförening
Storarmsjö Byaförening
Vitvattnets Utvecklingsgrupp
Västernylidens Byalag
Öredalens Intresseförening
Öreströms Byaförening
Östra Strömåkers Byaförening
Dorotea
Avaträsk Framtid
Bellviks Bygde- O Intressefören
Borgafjällens Intresseförening
Häggås Byaförening
Höglands Intresseförening
Korssele Byaförening
Lajksjö Intresseförening
Lavsjö By och Byggnadsförening
Louise Korsén
Storbäcks Intresseförening
Svanaby Intresseförening
Ullåsens Kulturförening
Vägsjö Byaförening
Östra Ormsjö Hembygdsförening
Lycksele
Ajaur Byaförening
Aspliden Byålderman
Betsele Intresseförening
Björksele Intresseförening
Blåvikssjön-Rusele Intressefören.
Bratten Intresseförening
Busjön Intresseförening
Byssträsk Byamän
Bäckmyran Bygdegårdsförening
Bäverträsk Intresseförening
Falträsk Byaförening
Fäbolidens Intresseförening
Gäddträsk Intresseförening
Hedlunda Intressförening
Hornmyr Byaförening
Husbondliden Karlsgård Byafören.
Kattisavans Idrotts och Intresseförening
Knaftens Intresseförening
Kristinebergs Intresseförening
Långsele Intresseförening
Norrbyberg Intresseförening
Norrek, Norrbäcks ekonomiska utvecklingsförening
Rusksele Intresseförening
Ruskträsk Byastugeförening
Råbergs Intresseförening
Rörängens Byaförening
Siksele Intresseförening
Skarda Byaförening
Tallträsk Byaförening
Tannbygdens Intresseförening
Tuvträsk Byaförening
Vargträsk Intresseförening
Vindelgransele Intresseförening
Vinlidens Intresseförening
Vormsele Utvecklingsgrupp
Vormträsk Intresseförening
Vägsele Byaförening
Vänjaurbäcks Bystugeförening
Öravans Intresseförening
Örträskbygdens Intresseförening
Malå
Adakbygdens Byalag
Asplidens Byaförening
Brännäs Byaförening
Fårträsk Byalag
Föreningen Mörttjärns Byastuga
Grundträsk Byaförening
Grundträsk Byaförening
Holmsjö Byaförening
Keppejaur-Brunträsk Byaförening
Kokträsk Byaförening
Långträsk Byaförening
Malådalens Byaförening
Nådagubbens Intresseförening
Rentjärns Byaförening
Rökåbygdens Byaförening
Sandfors Intresseförening
Släppträsk Intresseförening
Springlidens byaförening
Svedjans Intresseförening
Tjärnberg Byasamfällighetsfören.
V. Lainejaurs Byaförening
Nordmaling
Aspeå Bygdegårdsförening
Ava Bygdegårdsförening
Brattfors Bygdegårdsförening
Brattsbacka Bygdegårdsförening
Gräsmyr Hembygdsförening
Håknäs Bygdeförening
Hörnsjö Intresseförening
Järnäs Bygdegårdsförening
Kråken Byaförening
Levar bystugeförening
Långeds Bygdegårdsförening
Lögdebygdens Intresseförening
Mullsjö Bygdegårdsförening
Norrforsbygdens Intresseförening
Nygårds Vägsamfällighet
Orrböle Bygdegårdsförening
Rundviks Intresseförening
Sunnansjö Bygdegårdsförening
Torrböle Hembygdsförening
Öre Bygdegårdsförening
Norsjö
Bastutjärns Byaförening
Bastuträsk By Byaförening
Bjursele Bygdeförening
Böle Byaförening
Finnäs Byaförening
Fromhedens Bäverhults Byaförening
Gissträsk-Lidbränna Byaförening
Holmträskbygdens Byamän
Kusfors Allaktivitetshusförening
Kvammarn-Lillholmträsk Byafören.
Kvarnåsens byaförening
Kvavisträsk Byamän
Ljusringen Norsjövallens Byaförening
Mensträsk Byaförening
Mörkrets och Kylans Glada Vänner
Norsjö - Malå Hushållningsgille
Norsjö Siku
Raggsjö Byaförening
Risbergs Samlingslokalförening
Rislidens Bygdeförening
Världens Längsta Linbaneförening
Åmlidens Byaförening
Örträsk Samlingslokal Förening
Östra Högkulla Byaförening
Robertsfors
Brednoret Byaförening
Buafors Byaförening
Byalaget Skinnarbyn
Byarådet i Överklinten
Bygdeå Utvecklingsgrupp
Djäkneboda Byalag
Granån-Jomarks Bygdegårdsförening
Gulltjärn Byaförening
Gumboda Byaförening
Ideella Körkortsföreningen Sverige
Klintsjön Mot Framtiden
Korssjön Byaförening
Kålaboda Byalag
Legdeå-Sikeå Intresseförening
N:a Stortjärn Byaförening
Ratans Byalag
Rickleå Bys Samfällighetsförening
Ultervattnet Byaförening
V. Sjulsmark Byaråd
Ytterklintfäboda Byaförening
Åkullsjöns Byalag
Ånäset Samhällsråd
Ö Sjulsmarks Byalag
Överklintens Byaråd
Skellefteå
Bissjöns Byaförening
Bodan Skellefteå
Bodans byaförening
Bodbysund Byautvecklingsförening
Brönstjärns Skolhussförening
Drängsmarks Byaförening
Finnforsfallet Byaförening
Fjälbyns Byaförening
Fjälbyssa Byaförening
Frostkåge byaförening
Furuögrunds Intresseförening
Fällfors Byaförening
Föreningen Folkets Park i Byske, föreningehuset Gullringen
Föreningen Folkets Park i Byske, föreningehuset Gullringen
Gagsmarks Bygdebårdsförening
Gummarks Byaförening
Hedfors-Hednäs Byagård
Hjoggböle Byaförening
Holmsvattnets Byaförening
Hälsogemenskapen i Jörn AB
Innansjöns Byaförening
Järvtjärns Skolhusförening
Jörns Evenemang och Samhällsservice (JESS)
Kaxlidens Bygdegårdsförening
Kick (Kvinnor i Centrum Kalvträskbygden)
Kågeträsk Byamän
Kåsböle Byaförening
Källbomark Byaförening
Lillkågeträsk Byaförening
Lunds byaförening
Långvikens Byaråd
Missenträsk Bygdegårdsförening
Nedre Bäcks IF
Norrlångträsk Byaförening
Norrlångträsk Byanämnd
Ostviks och Östanbäcks Byaförening
Ragvaldsträsk Fritidsförening
Renbergsvattnets Byalag
Renholmens Byaförening
Risböle Byaförening
Rismyrlidens Vänner
Röjnorets Byaförening
Sjöbottens Fritidsförening
Skellefteå Byautvecklingråd
Stensjöns Intresseförening
Stensträsk Byaförening
Storkåge Hembydgsförening
Storträsk Skolhusförening
Strycksele byaförening Jörn, Västerbotten
Tvärtjärns Fiskevårdsförening
Vallens Byaintresseförening
Västanträskbygdens Förening
Åbybygdens Serviceförening
Ålunds Bygdegårdsförening
Åselets Hembygdsförening
Älgträsk Samlingsgårdsförening
Österjörns Byaförening
Östra Falmarks Byaförening
Övre Bäcks Bollklubb
Sorsele
Aha Byastugeförening
Ammarnäs Intresseförening
Blattnicksele Intresseförening
Bockträsk SK
Forsnäs Byaförening
Gargnäs Intresseförening
Gertsbäcken Samfällighetsfören.
Giertsklippens Intresseförening
Gränsbyars Intresseförening
Hemfjälls Hembygdsförening
Intresseföreningen Gargnäs Behövs
Kraddsele Byaförening
Kvarnbränna Samfällighetsförening
Kåtaliden Byaförening
Rågolidens Byastugeförening
Råstrands Intresseförening
Sandsele Sportklubb
Sandsjö-Lomsele Allaktivitetsför.
Saxnäs Intresseförening
Tväråträsk Hembygdsförening
Åbacka Intresseförening
Övre Juktådalens Intresseförening
Storuman
Ankarsunds Intresseförening
Barsele Intresseförening
Björkvattendalens Bygdegårdsförening
Boksjön Bygdegårdsförening
Forsmark Byastugeförening
Grundfors byaförening
Hela Sverige Ska Leva
Hemavan Aktiv Ungdom
Hembygdsföreningen Gratian
Kaskeluokts Byaförening
Långsjöby Intresseförening
Nyliden-Lönnberg Byförening
Pauträsk Utvecklingsgrupp
Rönnäsbyarnas Byastugeförening
Skarvsjö Intresseförening
Sollidens skoterklubb
Stensele Hembygdsförening
Strömsund Hembygdsförening
Tärna Hembygdsförening
Tärna Sameförening
Vadtejen Saemieh Sijti
Vildmannaföreningen
Åskilje-Pausele Bygdegårdsfören.
Umeå
Anumark Byaförening
Anumarks Bygdegårdsförening
Baggböle Byålderman
Bjenbergs Byautvecklingsråd
Bjännsjö-Djäkneböle Byaförening
Bodbyn Byaförening
Botsmarks Bygdegård
Brattby-Gubböle Intresseförening
Bygderådet Umeå
Bösta samfälld
Degernäs Byaförening
Ersboda Intresseförening
Ersmarks Samhällsförening
Flurkmark Intresseförening
Furunäs Intresseförening
Fällforsåns Byaförening
Gravmarksortens byalag
Gunnismark Byaförening
Hissjön Utvecklingsgrupp
Holmnäs Byaförening
Holmöns Utvecklingsforum
Håkmark Byaförening
Håkmarks Hembygdsgårdsförening
Hörneå Drivkraften Utveckling
Hössjö Byanät
Kasamark Byaförening
Kassjö Intresse- & Bygdegårdsfören.
Kroksjö Byalag
Långviken Byasamfällighetsfören.
Norrbyns Intresseförening
Norrmjöle Bygdegård
Projektföreningen Bullmark
Röbäck Byaförening
Rödåsel Byaförening
Strömbäck Byaförening
Stöcke Byaförening
Sävarådalens Dataförening
Sörfors Byaförening
Sörmjöle Samfällighetsförening
Tavelsjö Byanät Ekonomisk förening
Tavelsjö och Rödåbygdens utveckling ek. för.
Tavelsjö- och Rödåbygdens utveckling, ek. för.
Tjälamark byaförening
Trehörningens byaförening
Umeå Kommun
Yttersjö Fritidsförening
Yttertavle Byaförening
Yttre Långviken-Haddingen
Åhedens Byalag
Åträsk-Floda Byaförening
Ängersjö Bygdegårdsförening
Överboda Intresseförening
Vilhelmina
Björkängen Byaförening
Blaikliden Byaförening
Blomsterdals Byaförening
Byastuge och Vägföreningen Siksjöhöjden
Dalasjö byaförening
Dikanäs Bygdeförening
Hacksjö Utvecklingsgrupp
Idvattnet Byaförening
Kittelfj.äll & Henriksfjälls Byafören.
Lövberg Hembygdsförening
Malgovik / Laxbäcken Intressefören.
Mark Byaförening
Meselefors Intresseförening
Nordansjö Byaförening
Nästansjö Intresseförening
Rönnäs Idrotts & Intresseförening
Siksjöhöjden Byaförening
Skansholms Idrotts- O Intresseför.
Skog & Marks Hembygdsförening
Skog Byaförening
Storsele Byaförening
Strömnäs Byaförening
Svannäsbygdens Byaförening
Västanbyn/intres Byaförening
Övre Vojmådalens Bygdeförening
Vindeln
Abborrtjärn Byagrupp
Ekorrsele Bygdegårdsförening
Ekorrträsk Byaförening
Gladaberg Utvecklgrupp
Granö Samhällsnämnd
Hjuken Samfällighetsförening
Hällnäs Samhällsnämnd
Inneåträsk Intresseförening
Kussjö Utveckling
Lillsele Byaförening
Maltträsk Byaförening
Manjaur Framtid
Ottonträsk Utvecklingsgrupp
Ramsele Byagårdsförening
Rödå Utvecklingsgrupp
Skivsjöbygdens Samhällsnämnd
Slipstensjöns Byaråd
Storsandsjöns Intresseförening
Storsävarträsk Bygdegårdsförening
Strycksele Byaförening
Tavelsjö Föreningsråd
Tegsnäset Byaförening
Trollbergets Intresseförening
Tvärålunds Samhällsnämnd
Videlunds Byagårdsförening
Vindel-Ånäsets Byalag
Västomåns Byaförening
Åmsele samhällsnämnd
Överrödå Bygdeförening
Vännäs
Bråns Byaförening
Harrsele Kraftv. Bysamfällighet
Hednäs-Högås Utvecklingsgrupp
Hjoggsjöbygdens Intresseförening Drakarna
Hjoggsjödrakarna
Hällforsortens Byaförening
Högåsortens bygdegårdsförening
Stärkesmarks Byaförening
Tväråbäcksbygdens Intressefören.
Vänfors Byaförening
Östra Spölands Intresseförening
Åsele
Avasjö Byaförening
Baksjölidens Byaförening
Björksele byastugeförening
Borgsjö Byastugeförening
Forsnäs Byagrupp
Fredrikas Framtid
Gafsele Bygdegårdsförening
Gigsele byaförening
Holmträsk bygdegårdsförening
Hälla IK Bygdegårdsförening
Insjö byautvecklingsgrupp
Klippens byaförening
Lillögda Utvecklingsgrupp
Lomsjö bygdegårdsförening
LRF Åsele/Fredrika
Långvattnets Byamän
Lögda Bygdegårdsförening
Rissjö samfällighetsförening
Sörnorets intresseförening
Söråsele Byamän
Tallsjö Föreningshusförening
Tegelträsk bygdegårdsförening
Tensjö framtid
Torvsjö byaförening
Varpsjö Bygdegårdsförening
Volmsjö bygdegårdsförening
Västansjö Intresseförening
Yxsjö bygdegårdsförening
Åsele Bygderåd
Åsele Videoteknik
Älgsjö intresseförening
Östernorets byaförening