Hoppa till innehållet

Lokala utvecklingsgrupper

Klicka på gruppens namn för mer information.

176 lokala utvecklingsgrupper är medlemmar i Västra Götaland, Sjuhärad. 106 av dem finns med i Hela Sverige ska levas nationella Kunskapsbank.

Bollebygd
Ballasjöns Utvecklingsgrupp
Byalaget Älgtjärn
Fagerhults badförening
Gesebols Byalag och Bygdegårdsförening
Hultafors Bygdegård
Morjhults Byalag
Olsfors samhällsförening
Petaredbackens byalag
Stenkulla Byalag
Töllsjö Byalag
Borås
Attraktiva Toarp
Björnåsa Byalag
Borgstena Fiber Ek. För.
Bredareds Hembygdsförening
Dannike Byalag
Draered-Äspered fiber ek. för.
Drareds Byalag
Ekonomiska Föreningen Hulu Fiber
Framtid Fristad
Frufällans Fastighetägareförening
Gingri Fiberförening Ek. För.
Hedareds Byalag
Hembygdsföreningen Borgstena Framtid
Kinnarumma byalag
Kråkereds Byalag
Kråkereds Fiber ek. förening
Rångedala Hembygdsförening
Sandareds Intresseförening
Sandhults Byalag
Seglora Byalag
Seglora Fiber Ek. För.
Svaneholms Byalag
TKF Fiberförening ek. för.
TOARPSDALS BYALAG
Tosseryds intresseförening
Tärby Fritidsförenig
Vänga hembygdsförening
Herrljunga
Broddarps Byförening
Eggvena Hembygdsförening
Eriksbergs Fiber ek. för.
Eriksbergs Kultur- och Intresseförening
Fiberföreningen i Mollaryd, Molla & Vesena Ek. För.
Fåglaviks Fornminnes- och Hembygdsförening
Fölene Navet
Gäsene Fiber Ek. För.
Hovs hembygdsförening
Hudene Hembygdsförening
Jällby Hembygds- & Fornminnesförening
Källeryds Fritids- och Samhällsförening
Mjäldrunga Byalag
Molla byalag
Nossans Fiber Ek. För.
Od-Alboga Byalag
Od-Alboga Fiber ek. för.
Remmenedals Samhällsförening
Skölvene Byalag
Skölvene Fiber ek. för.
Sämsholms Fiber Ek. För.
Vesene Byalag
Vi i Bråttensby
Ölanda Byalag
Öra Bygdeförening
Mark
Aktiva Örbybor
Berghems Hembygdsförening
Björketorps Bygdegårdsförening - Byalag
Björketorps Fiber Ek. För.
Byalaget Rydals Framtid
Fiber för Istorp och Öxnevalla Ek. För.
Fiber väster om Viskan Ek. För
Fotskäls Byalag
Fritsla Byalag
Gullbergs Byalag
Hajoms Byalag
Haratången Fiberförening ek. för.
Horredsbygdens Byalag
Hyssna Byalag
Hyssna Fiber Ek. För.
Skephult Fiber Ek. För.
Skephults Byalag
Sätila Fiber Ekonomisk Förening
Sätila Sockens Byalag
Torestorps Framtid
Tostareds byalag
Ubbhults Byalag
Älekulla Byalag
Älekulla Fiber Ek. För.
Öxabäck Fiber Ek. För.
Öxabäcks Bygdelag
Svenljunga
CB:s testgrupp 16
CB:s testgrupp 17
CB:s testgrupp 21
CB:s testgrupp 22
CB:s testgrupp 23
CB:s testgrupp 24
CB:s testgrupp 25
CB:s testgrupp 26
Hela Sverige ska leva Sjuhärad
Hillareds Byalag
Hillareds Fibernät ek. för.
Holsljunga byalag
Holsljunga Fiber Ek. Förening.
Håcksviks byalag
Kalvs Byalag
Mjöbäcks Byalag
Mårdaklevs Byalag
Redslareds Bygdegårdsförening
Revesjö Hembygdsförening
Ringestena byalag
Roasjö Byalag
Sexdrega byalag
Strömsforsgruppen
Trivselbygden
Ullasjö Intresseförening
Örsås Byalag
Örsås Revesjö Fiber Ek. För.
Östra Frölunda Byalag
Överlida byalag
Tranemo
Ambjörnarps Byalag
Dalstorps Samhällsförening
Grimsås Samhällsförening
Gula Huset i Uddebo ek. för.
Hulareds Samhälls & Idrottsförening
Landsbygdsnät i Tranemo Ek. För.
Limmareds Byalag
Ljungsarps Samhällsförening
Länghems Byalag
Mossebo Movi
Månstad Fiber Ek. För.
Månstads Byalag
Nittorps byalag
Sjötofta Fibernät Ek. För.
Sjötofta sockenförening
Stiftelsen Bygärde G P Sjötofta
Uddebo Bygdegårdsförening
Ulricehamn
Blidsbergs Utvecklingsgrupp
Boarp- Närarps Bygdegårdsförening
Byalaget i Götåkra och Tostarp
Byalaget Vega
Böne Samhälls- och bygdegårdsförening
Dalums Byalag
Finnekumla Fiber ekon. förening
Framtid i Tvärred
Grovare-Fänneslunda Utvecklingsgrupp
Grönahögs Samhällsförening
Gullereds Samhälls- & Bygdegårdsförening
Gällstads Samhällsförening
Härstorps fiber Ek. För.
Hökerum Väg och Samhällsförening
Hössna Byalag
Knätte Byggnadsförening
Knätte Samhällsförening
Kärråkra Möne Hembygdsförening
Kölingareds Byalag
Landsbygdsalliansen i Ulricehamn
Liareds Byalag
Marbäcks Samhällsförening
Nitta Samhällsförening
Norra Ås Kultur och Intresseförening
Nöre Byalag
Rånnavägs Byalag
Timmele Vägförening
Torsbo Idrotts & Samhällsförening
Trädets Byggnadsförening
Yttre Vångs Byalag
Årås Kvarn
Älmestads samhällsförening
Östra Redvägs Fiberförening Ek. För.
Vårgårda
Algutstorp Sockens Byalag
Asklanda Ornunga Byalag
Lagmansholm-Holsfiber Ek. För.
Lagmansholms Byalag
Lena-Bergstena Byalag
Lida Byförening
LNS Fiber Ek. För.
Nårunga Byalag
Siene-Horla-Kärtareds Fiber Ek. För.