Hoppa till innehållet

Lista över länets lokala utvecklingsgrupper!

Klicka på gruppens namn för mer information.

195 lokala utvecklingsgrupper är medlemmar i Östergötlands län. 70 av dem finns med i Hela Sverige ska levas nationella Kunskapsbank.

Boxholm
Blåviks Byalag
Ekeby Hembygdsförening
Föreningen Granforsen
Malexanders Byalag
Mossebo Byalag
Rinna Byalag
Strålsnäs Byalag
Åsbo Hembygdsförening
Finspång
Bränntorps vägförening
Föreningen Gamla Reijmyre
Föreningen Rädda Tisnaren
Grytgöls Ik Samhällssektion
Grytgöls IK, Samhällssektionen
Hällestads MHF
Igelfors Bygde och Utvecklingsråd
Ljusfallshammar Byaråd
Lämmetorps Fritidsförening
Nora/Brenäs Byaråd
Norra Skedevi Byaråd
Regna Byaråd
Rejmyre Byaråd
Rejmyre Glas- Hantverk- & Turistc.
Sonstorps IK
Tisnarens Avrinningsomr. Vattenvärn
Kinda
Allhuset i Björkfors
Björkfors Bygdekommitte
Byalag 664
Dockekulla Bygdegårdsförening
Föreningen Falla Bykhus
Gärdala Byalag
Hägerstad Kättilstad Bygdekommitté
Oppeby Bygderåd
Opphems Byalag
Södra Kinda Bygdegille
Tidersrums Hembydgsförening
Tidersrums Hembygdsförening
Tjuserum-Kila Byalag
Ydrefors samhällsförening
Linköping
Askeby Hembygdsförening
Askeby-Örtomta Bygdegrupp
Askeby-Örtomta Bygdekommitté
Bankekinds Bygdekommitté & Hembygdsförening
Bestorps Byalag
Björkebergs Bygderåd
Björkebergs Utvecklingsgrupp
Brokinds Boendeförening
Byalag 1050, ekonomisk förening
Farsbo-Pikedal Byautvecklingsgrupp
Flistads Byalag
Gammalkils Bygderåd & hembygdsförening
Gammalkils Hembygdsförening & bygderåd
Gistad Byalag
Hultabygdens Kretsloppsförening
Landeryd Byalag
Ledberg Byalag
Ledberg Hembygdsförening
Nykils Bygdegrupp
Nykils Hembygdsförening
Rappestad Hembygdsförening
Sjögestads Byalag
Slaka Hembygdsförening
Slaka Utvecklingsgrupp/ Byalag
Stjärnorps Byalag
Sträps Vänner
Törnevalla hembygdsförening
Vreta Kloster Byalag
Vårdnäs Bygdekommitté
Västerlösa Hembygdsförening
Västerlösa Utvecklingsgrupp
Östra Skrukeby Bygdekommité
Östra Skrukeby Bygdekommitté
Mjölby
Bygdeföreningen Staffansbo Skola
Folkunga Byalag
Normlösa Utvecklingsgrupp
Sya Utvecklingsgrupp
Vallerstads Bygdegårdsförening
Vallerstads Utvecklingsgrupp
Västra Hargs Byalag
Motala
Ask-Ekebyborna Hembygdsförening
Aska Hembygdsförening
Aska Hushållsnämnd
Bobergs Södra Hushållsnämnd
Borensbergs Hembygdsförening
Bygdekommittén Godegård
Ekebyborne-Ask Bygdekommitté
Fornåsa Bygdegårdsförening
Fornåsa-Lönsås Hembygdsförening
Framtid Borensberg
Frivillig Centralen 71:an
Fågelsta Bygdekommitté
Godegårds Bygderåd
Intresseföreningen Medevi Brunn
Karlsby Bygdeförening
Klockrike Byråd
Lönsås Byalag
Norra Godegårds hembygdsförening
Nykyrka Intresseförening
Sjökumla byalag
Tjällmo Byalag
Tjällmo Hembygdsförening
Utveckla Fornåsa Intresseförening
Varvs och Styras Byalag
Västra Ny Föreningar
Västra Ny/godegårds Hushållsnämnd
Älvestad Hembygdsförening
Norrköping
Arkösunds & Vikbolandets Turism
Arkösunds Intresseförening
Arkösunds Sportklubb
Busk, B&u Ö.stenby/konungsund
Föreningen Kulturmetropol
Grebo Byalag
Kimstadshembygdsförening/utvecklingsgrupp
Kulturårdsföreningen Yxskaftet
Simonstorparna
Vikbolandets Kultur- & Framtidsgr.
Vånga Bygdegård Klippan
Yxskaftet i Hults bruk
Söderköping
Aspöja Skärvård ideella förening
Börrum - Södra Finnö Intresseförening
Engelholms Bygdegårdsförening
Finnö Brygga Ek.för
Fyllingarum Bygdegårsförening
Föreningen Sankt Annabygden
Navet i Havet
Nätverket Skärgårdsutveckling
Sankt Anna Hembygdsförening
Skärgårdslots
Skärgårdsutvecklin - Sankt Anna
Östra Ryd Bygdens Byalag
Östra Ryds Hembygdsförening
Vadstena
Borghamns Byalag
Stiftelsen Hagebyhögagården
Östgöta Dal ekonomisk förening
Valdemarsvik
Föreningen Bygdens Hus
GLÖD, Glesbygdsgrupp i Östra Ed
Gryts Hembygdsförening
Gryts Juf-Avd Bygdegårdsförening
Gryts Skärgårdsförening
Gryts Sockenförening
Gusums Hembygdsförening
Mixdala Bygdegårdsförening
Ringarums Bygdekommitté
Ringarums hembygdsförening
Tryserums Friskola AB
Tryserums Hembygdsförening
Tryserums Intresseförening
Tryserums-Östre Ed Bygdegårdsförening
Valdemarsviks intresseförening
Valdemarsviks Träbåtsförening
Valdemrsviks Hembygdsförening
Ållebråta Bygdegårdsförening
Östra Eds Hembygdsförening
Ydre
Asby Lanthandel AB
Asby Sockenförening
Asby Udde hembygdsförening
Axeryds Byalag
Bredbandsgruppen
Grevekullas Byalag
Indianstigens Byalag
Norra Vi Byalag
Norra Vi Hembygdsförening
Rydsnäs Byggnadsförening
Rydsnäs Samhällsförening
Råås Kvarn
Svanaortens Bygdegårdsförening
Svinhults Hembygdsförening
Torpa Byalag
Torpa-Hestra Samhällsförening
Torpadalens Byalag
Torpö-Projekten AB
Torpöns Hembygdsförening
Västra Ryds Hembygdsförening
Västra Ryds Sockenförening
Ydre Hushållsnämnd
Ydregårdens Byalag
Åtvidaberg
35:ans Byalag
Bersbo Byalag
Björsäters Byalag
Bygg & Bo i Hannäs ek. Förening
Falerums Bygdekommitté
Fröjerums Byalag
Hannäs Utvecklingsgrupp
Mormorsgruvans Byalag
Ödeshög
Boets Byalag
Heda Bygdegårdsförening
Hästholmens Byalag
Hästholmens Bygdegårdsförening
Rök-Svanshals Byalag
Trehörna Byalag