Hoppa till innehållet

Lokala utvecklingsgrupper

Klicka på gruppens namn för mer information.

480 lokala utvecklingsgrupper är medlemmar i Norrbottens län. 104 av dem finns med i Hela Sverige ska levas nationella Kunskapsbank.

Arjeplog
Arjeplogs Glesbygdsförening
Byautveckling i Arjeplogs Kommun
Föreningen Jäckviksgården
Föreningen Pite Lappmarks Flora
Jutis Byaförening
Laisvallby Medborgarhusförening
Laisälvens Fvo
Majorsgårdens Bruksförening
Mellanströms Intresseförening
Mullholms Intresseförening
Nylidens Hembygdsförening
Rappen-Labbas Intresseförening
Reprikets Bygdeförening
Slagnäs Intresseförening
Ånge Brygga Samfällighetsförening
Arvidsjaur
Abborrträsk Bygdeförening
Akkavare Bygdeförening
Avavikens Bygdeförening
Deppis Bygdeförening
FaB Föreningen Arvidsjaurs Byar
Fjällbonäs bygdeförening
Gallijaur-Järvlia Kulturbygdsförening
Glommers bygderåd
Gråträsk Intresseförening
Gullöns Byaförening
Hedbergsvägens Byastugeförening
Hålberg Byastugeförening
Jäkna Stugförening
Järvträsk Byastugeförening
Kläppens byaförening
Lauker-Lövvikens byastugeförening
Mausjaurs Bygdeförening
Moräng byastugeförening
Moskosels Byautvecklingsgrupp
Mullholms Intresseförening
Månsträsk Byastugeförening
Pjesker Byastugeförening
Rättsels Byastugeförening
Rönnberg-sarvisåives intresseförening
S:a Sandträsk Utterliden Intresseförening
Serrejaurs byastugeförening
Storbergs Intresseförening
Suddesjaur bygdegårdsförening
Södra Sandträsk Byastugeförening
Tjappsåive Byastugeförening
Tjappsåive Intresseförening
Utterlidens Byastugeförening
Åkrokens Byaförening
Övre Långträsk Bygdeförening
Boden
Alträsk bya- och fiskevårdsförening
Alträsk Byautvecklingsgrupp
Bodens landsbygdsråd
Bodträskfors Allaktivitetsförening
Bredåkers Byaförening
Brobyns Byaförening
Brännbergs Byautvecklingsgrupp Bärkraft
Buddbyns Byautvecklingsgrupp/Fritidsförening
Byakraft Harads
Degerbäckens intresseförening
Edefors Hembygdsförening
Edek Ung
Flarkens Byaförening
Forsnäs Hembygdsförening
Forsträskheds Bygdegårdsförening
Gemträsk byaförening
Gunnarsbyns Byaförening
Harads Byaförening
Harads Bykraft
Harads Idrottsförening
Hedens Byalag
Hedens Byautvecklingsförening
Hundsjö byaförening
Inbyns intresseförening
Kusån/Kusöns Byaförening
Lakaträsk byalag
Lassbyns Hembygdsförening
Lombäckens byaförening
Nedre Flåsjöns Intresseförening
Norra Svartbyn Intresseförening
Norriåns Intresseförening
Notträsk intresseförening
Rasmyrans byaförening
Råek
Rödingsträsks intresseförening
Sandträsk/Gransjö Byagemenskap
Skogså byaförening
Storsands byaförening
Svartbjörnsbyns Byautvecklingsförening
Svartbäckens Byaförening
Svartlå Byaförening
Sävast Utveckling
Södra Harads Byaförening
Sörbyn-Sundsnäs Byautv.grp.
Test
Ubbyn-Häggans Byaförening
Unbyns Byautveckling
Valvträsk byaförening
Vibbyns Hembygdsförening
Åkerholmsbygdens Väg- och Byaförening
Åskogens byaförening
Älvgårdarnas byaförening
Överstbyns byaförening
Gällivare
Baste Sameby
Bönträsk Samlingsförening
Dokkas Jakt- och Fiskevårdsförening
Hakkas Byautvecklingsgrupp
Hakkas Bygdegårdsförening
Keinosuando Hembygdsförening
Killingi Hembygdsförening
Kääntöjärvi Byautvecklingsgrupp
Lassigårdens Stiftelse
Leipojärvi Byautvecklingsgrupp
Markitta Byautvecklingsgrupp
Nattavaara Hembygdsförening
Nattavaara Samfällighetsförening
Nattavaarabygdens handel och service ekonomiska förening
Nikkaloukta Byautvecklingsgrupp
Nilivaara Byagille
Nilivaara Byautvecklingsgrupp
Palohuornas Byautvecklingsgrupp
Piff
Puoltikasvaara Byautvecklingsgrupp
Purnu Byautvecklingsgrupp
Purnuvaara Fritidsförening
Sadjem Byautvecklingsgrupp
Sammakko/Lillberget Byautvecklingsgrupp
Skrövbygdens Byautvecklingsgrupp
Soutojärvi-Puoltikasvaara Samefö.
Soutujärvibygden i utveckling ekonomisk förening
Tidnokenttä Byautvecklingsgrupp
Tjautjasjaure byautvecklingsgrupp
Ulatti Fiskevårdsförening
Ullatti byautvecklingsgrupp
Ullatti IF
Vettasjärvi Byastugeförening/Byautveckling
Yrttivaara Byautvecklingsgrupp/Samfällighetsförening
Haparanda
Gränsföretagarna Haparanda
Haparanda Byaråd
Karungi Byaforum
Karungi Hembygdsförening
Korpikylä Hembygdsförening
Kukkola Hembygdsförening
Kärrbäcks Hembygdsförening
Lappträsk Intresseförening
Leipijärvi-pitkäjärvi hembygdsförening
Mattila Byagårdsförening
Nedre Vojakkala Byasamfällighet
Salmis IF
Seskarö Hembygdsförening
Säivis Sportklubb
Vojakkala Byaförening
Vuono Hembygds- O Kulturförening
Västra Nikkala Byaförening
Jokkmokk
Björkholmens Byaförening
Granudden-Kvarnen
Högträsk Byaförening
Jokkmokks byaråd
Karats Kultur- och Intresseförening
Koikuls Byaförening
Kulturföreningen Gamla Apoteket
Kuoka Intresseförening
Mattisuddens Byautvecklingsgrupp
Murjeks Hembygdsförening
Njavve Hembygdsförening
Porjus Arkivkommitté
Porjus Bya- och Intresseförening
Porsi Intresseförening
Puottaure-Sudok-Suobbat Byaförening
Purkijaur Hembygdsförening
Randijaur Byautvecklingsgrupp
Saggats Byar, Föreningen
Skällarims byaförening
Slakka Sameby
Teater Älvmötet Vuollerim
The Arctic Circle Center
Tjåmotis Byaförening
Tårrajaur Byaförening
Udtja Sameby
Vaikijaur Bygdegårdsförening
Vaimats Byaförening
Vuollerimbygden i Utveckling, VIUT
Vuollerimbygdens ek. förening
Kalix
Bjumisträsk / långvik byaförening
Björkforsortens Framtid
Bondersbyns hembygdsförening
Bredvikens Bygdegårdsförening
Båtskärsnäs Hembygdsförening
Börjelsbyns framtid
Gammelgårdens Byautveckling
Granån-Empioberg samfällighetsför.
Granåns Byaförening
Hembygden - Holmträsk
Hällfors skifteslags byasamfällighetsförening
Innanbäckens nya bygdegårdsförening
Intresseförening för Kalix Övre Bygd
Kalix Töre HS
Kalixbygdens Byaråd
Kamlunge/ Västanfors hembygdsförening
Karlsborgs Folketshusförening Vånaborg
Korpikå bygdegårdsförening
Kustringen
Kälsjärv bygdegård
Lantjärvs folketshusförening
Lappbäckens bygdegårdsförening
Lilla Lappträsk
Morjärvs SK
Morjärvsbyarnas Utvecklingsförening MBUF
Moåns bygdegårdsförening
Månsbyns Framtid
Nyborgs framtid
Pålänge Byaförening
Pålänge Hembygdsförening
Riagårdens Hemb. & Intresseförening
Risöns Byautveckling
Ryssbälts byaförening
Sandvikens Hembygdsförening
Sangis AIF
Sangis Byaförening
Servicecentrum i övre bygden
Siknäs Framtid
Sockenträsk byaförening
Storsiens bönhus & byastuga
Storöns Byautveckling.
Storöns Bygdegårdsförening
Storöns Idrottsförening
Stråknäs bygdegårdsförening
Sörens Intresseförening Framtid Sören
Törböle intresseförening
Törebygdens Framtidsgrupp
Vallens Bygdegårdsförening
Vision - Stora Lappträsk
Vånafjärden Hembygdsförening
Vånafjärdens Byamän
Västanäs Bygdegårdsförening
Övre Morjärvs Byautvecklingsgrupp
Kiruna
Framtid svappavaara
Kuoksu byasamfällighet
Kurravaara Hembygdsförening
Kurravaara Hembygdsförening
Könkömävuoma Jakt & Fiske
Laevas Sameby
Lainio samfällighet
Lainio Vildmarksturism
Lannavaara Fritidsförening
Masugnsby Hembygdsförening
Maunu Intresseförening
Mertajärvi Fritidsförening
Nurmasuando Intresseförening
Parakka Hembygdsförening
Svappavaara Hembygdsförening
Vittangi Utveckling Ekonomisk Förening
Vivungi sportklubb
Luleå
Ale Byaförening
Alvik-Långnäs Byautveckling
Alvik-Långnäs Bygdegårdsförening
Alvisträsk Byaförening
Antnäs Byautvecklingsförening
Avans byautvecklingsgrupp
Avans Intresseförening
Bensby Byggnadsförening
Bjursträsk Byahusförening
Bjurådalens Bygdegårdsförening
Bjurådalens Teaterförening Kottarna
Björsby Intresseförening
Bredträskhedens Allaktivitetsförening
Brändön Örarnas byautvecklingsförening
Bälinge Intresseförening
Böle Samfällighetsförening
Börjelslandets Byautveckl.grupp
Börjelslandets Bygde- och Fritidsförening BBFF
Ersnäs Byaförening
Forshed Byaförening
Fällträsk Byahusförening
Föreningen Vitådalen
Gäddviks Intresseförening
Hertsölandets Byaförening
Hindersöns Hembygdsförening
Holsvattnet Byahusförening
Hällfors Byaförening
Högsöns Byautvecklingsgrupp
Högsöns Bygdegårdsförening
Jämtöns Aik
Jämtöns Byautvecklingsgrupp
Jämtöns Folkets Hus Förening
Kallax Bygdegårdsförening
Kallax intresseförening
Karlsviks Intresseförening
Klöverträsk Byautvecklingsgrupp
Luleå Skärgårdsförening
Långnäs Intresseförening
Långtjärn/Hedens Byaförening
Mjöfjärdens Intresseförening
Måttsund Ik Örnen
Måttsunds Byautvecklingsgrupp
Måttsunds Intresseförening
Måttsunds Medborgarhushusförening
Möröns Byaförening/bygdegårdsförening
Niemisels Intresseförening
Orrby Samfällighetsförening
Persö Miljö och Kulturförening
Prästholms Byahusförening
Prästholms Samfällighetsförening
Rutviks Byautvecklingsgrupp
Rutviks Bygdegårdsförening
Selets byaförening
Smedsby If Smedsbygårdssektionen
Smedsbyns Utvecklingsgrupp
Sunderby Byamän
Sundoms Byautvecklingsgrupp
Sundoms Bygdegårdsförening
Sörfjärdens Bygdeförening
Sörfjärdens Intresseförening
Vitå By Byautvecklingsgrupp
Vitå By Samfällighetsförening
Vitå Folketshusförening
Västmarks-Eriksberg Byaförening
Ängesbyn Byautvecklingsförening
Örarnas Byahusförening
Pajala
Aareavaara Bygdegårdsförening
Aareavaara Fiskevårdsområdesförening
Anttis Byaförening
Erkheikki Folketshusförening
IFK Tärendö
Jarhois Intresseförening
Jierijärvi Intresseförening
Junosuando Intresseförening
Kainulasjärvi Byamäns Samfällighet
Kainulasjärvi Kultur- och Hantverkshus Ek. Förening
Kangos Byastämma
Kangos Hembygdsförening
Kardis Intresseförening
Kaunisvaara Byaförening
Ki-Pa Intresseförening
Kieksiäisvaara Hembygdsförening
Kihlangi Intresseförening
Korpilombolo Kulturförening
Lahdenpää Intresseförening
Lovikka Utvecklings ek. Förening
Meja Byautveckling
Narkens Intresseförening
Nuuksujärvi Intresseförening
Pajala Byaråd
Pajalaortens Hembygdsförening
Pirttiniemi By
Saittarova intresseförening
Samfäldigheten för Traktens Skogsbönder
Stiftelsen Träffpunkten Muodoslompolo
Suaningi Intresseförening
Tärendö Husmodersförening
Tärendö IF
Ung i Tornedalen
Piteå
Alterdalens Bygdeförening
Arnemarks Intresseförening
Blåsmarks Hembygdsförening
Bodsjöns Byahusförening
Byaföreningen Framtid Sjulsmark
Böle hembygdsförening
Gråträsk Hembygdsförening
Harrbäckens byagårdsförening
Hemmingsmarks Byaförening
Hemmingsmarks byavägförening
Håkansö samlingshusförening
Hälleströms Byaförening
Höglandsnäs friska viljor
Jävre hembygdsförening
Jävrebodarnas Byagård Hembygdförening
Klubbfors Hembygdsförening
Koler intresseförening
Kopparnäs-Bertnäs bygdeförening
Lakafors-Pålmarks Intresseförening
Lillpite hembygdsförening
Långnäs Ideélla Förening
Långträsk Byaförening
Långviks Byahusförening
Norrfjärdens hembygdsförening
Piteå ByaForum
Piteå-Långträsk Byaförening
Pitholms Bygdegårdsförening
Pitsund-Högsböle Byaförening
Pålbergets byaförening
Roknäs-Stockbäckens byaförening
Rosviks Byalag
Rosviks byautvecklingsförening
Selsborgs by
Sikfors Intresseförening
Sjulnäs Byaförening
Sjulsmark - Långträsk Byaförening
Sjulsmark SK
Skomanstjälens byaförening
Skomanstjälens Byastugeförening
Storsunds Byaförening
Stridholms Bygdegårdsförening
Svensby Hembygdsförening
Södra Holmfors Bygdegårdsförening
Trundöns byagårdsförening
Yttersta Hembygdsförening
Åträsk Bygdeförening
Älvsbyn
Arvidsträsk Byaförening
Bredsels Bygdeförening
Bredsels Husmodersförening
Folkets Hus och Parkegionen i Norrbotten och Västerbotten
Granträsk Byaförening
Höghedens Byaförening
Korsträsk Byafören./husmodersfören.
Krokträsk Byaförening
Lillträsk Byaförening
Manjärv Byaförening
Muskus byaförening
N:e Tväråselets Byaförening
Nybyns Idrotts- O Byaförening
Nystrands Byggnadsförening
Petbergslidens intresseförening
Pålsträsk Byaförening
Stockfors Byaförening
Sågfors-Lillkorsträsk Byaförening
Tväråns Byaförening
Tväråns Intresseförening
Tväråselets bygdeförening
Vidsel Utvecklingsprojekt
Vidsels Bygdeförening
Vistträsk Byaförening
Överkalix
Allsåns Byaförening
Brukets Byaförening Gyljen
Jockfalls Intresseförening
Kangis intresseförening
Kypasjärvi Intresseförening
Lahnajärvi Intresseförening
Lansjärvs Intresseförening
Lansåns Intresseförening
Nybyns Intresseförening
Röduppsortens Intresseförening
Svartbyns Intresseförening
Vallsjärvs Byaförening
Vännäsbergets Intresseförening
Övertorneå
Aapua Hembygdsförening
Aapua Intresseförening
Armasjärvi Bya- O Intresseförening
Byaföreningen Samnordiska Lägerskolan
Hedenäsets Byaförening
Jouksengi Byaförening
Jänkisjärvi intresseförening
Koutojärvi Intresseförening
Kuivakangas Folkets Hus förening
Kuivakangas Sportfiskeklubb
Kuivakangas, Arbetsgruppen I
Kulmungi Intresseförening
Kvinnliga Nätverket
Luppio Byaförening
Matojärvi Hembygdsförening
Pello / Niestenkangas Byaförening
Risudden - Vitsaniemi Byaförening
Rovakka Fiskevårdsförening
Soukolojärvi Byaförening
Svanstein Bya- O Hembygdsförening
Tornedalsvision
Vuomajärvi Byaförening
Ylinenjärvi Byaförening