Hoppa till innehållet

Lista över länets lokala utvecklingsgrupper!

Klicka på gruppens namn för mer information.

97 lokala utvecklingsgrupper är medlemmar i Gotlands län. 56 av dem finns med i Hela Sverige ska levas nationella Kunskapsbank.

Gotland
Akebäck Hembygdsförening
Alskog Hembygdsförening
Alva Hembygdsförening
Anga Sockenförening
Ardre Hembygdsförening
Atlinbo Hogrän Vall LRF
Atlingbo Byggnadsförening UPA
Barlingbo Sockenförening.
Björke Hembygdsförening
Boge Utvecklingsgrupp
Bro Utvecklingsgrupp
Bunge Sockenförening
Burs Bygdegårdsförening
Burs Hembygdsförening
Buttle Hembygdsförening
Bäl Sockenutvecklingsgrupp
Eke Hembygdsförening
Ekeby Sockenförening
Eksta Bygdegårdsförening
Eksta Hembygdsförening
Eskelhems Bygdegårdsförening
Etelhem Hembygdsförening
Fardhem bygdegårdsförening
Fiske Leader Gute
Fleringe Utvecklingsgrupp
Fole Utvecklingsgrupp
Follingbo bygdegårdsförening
Fröjel Hembygdsförening
Fårö Utveckling AB
Föreningar i samverkan (FIS)
Föreningen Fårö Framtid
Föreningen Ljugarn
Ganthem Hembygdsförening
Garda Hembygdsförening
Gerum-Levide Sockenutvecklingsgrupp
Grötlingbo Bygdegårdsförening
Guldrupe Hembygdsförening
Halla Sockenförening
Hamra Bygdegårdsförening
Hangvar Hembygdsförening
Havdhem Hembygdsförening
Hejde Sockenförening
Hejdeby Hembygdsförening
Hejnum Bygdegårdsförening
Hellvi Skola och Bygdegårdsförening
Hörsne Utvecklingsgrupp
Klinte Hembygdsförening
Klintetraktens Framtid
Knutpunkt Hemse Utveckling AB
Korsbygården, bygdegårdsförening Lärbro
Kvinnfolki
Laif sockenförening
Lau Hembygdsförening
Levide IF
Linde Hembygdsförening
Lojstaslotts Hembygdsförening
Lokrume Hembygdsförening
Lummelunda Hembygdsförening
Lärbro Hembygdsförening
Mästerby hembygdsförening
När Sockenförening
När Sparbank
Näs Bygdegårdsförening
Othem Boge Hembygdsförening
Romautvecklingsgrupp
Rone Bygdegårdsförening
Rute Utvecklingsgrupp
Sanda Utvecklingsgrupp
Silte Bygdegårdsförening
Slite Utveckling AB
Sproge Hembygdsförening
Stenkumla bygdegårdsförening
Stenkyrka hembygdsförening
Stånga Företagar/Intresseförening
Sundre Utvecklings grupp
Tingstäde Hembygdsförening
Tofta Hembygdsförening
Träkumla Utvecklingsgrupp
UNG/ Utveckla Norra Gotland
Vall Hembygdsförening
Vall-Hogrän-Mästerby fiberförening
Vallstena Hembygdsförening
Vamlingbo Sockenförening
Viklau utvecklingsgrupp
Vänge Guldrupe bygdegårdsförening
Väskinde Hembygdsförening
Västergarn Hembygdsförening
Västerhejde Utvecklingsgrupp
Väte Hembygdsförening
Öja Sockenutveckling
Östergarns Bygdegårdsförening