Hoppa till innehållet

Lista över länets lokala utvecklingsgrupper!

Klicka på gruppens namn för mer information.

190 lokala utvecklingsgrupper är medlemmar i Västra Götaland, Fyrbodal. 47 av dem finns med i Hela Sverige ska levas nationella Kunskapsbank.

Havstenssunds Samhällsförening
Bengtsfors
Björneruds Byalag
Bäckefors Hembygdsförening
Föreningen Bäcke Sockenstuga
Gustavsfors-Vårviks Utvecklingsråd
Jenseruds Byalag
Laxarby Byalag
Steneby Bygdegårdsförening
Steneby Fiber ekonomisk förening
Tisselskogs Byalag
Torrskogs Byalag
Vammervikens Byalag
Vikens Byalag
Vårviks Byalag
Vårviks Fiber ek förening
Ärtemarks Byalag
Ödskölt fiber Ekonomisk förening
Ödskölts sockengille
Dals-Ed
Anebro Bygdegårdsförening
Dalens bygdeförening
Dals-Eds Hembygdsförening
Gesäters Byalag och Hembygdsförening
Håbols Byalag
Nössemarks Hembygds- O Samhällsfören
Rävmarkens Byalag
Rölanda Byalag
Sunds Byalag
Töftedals Hembygdförening
Färgelanda
Högsäter Byalag
Järbo Byalag
Lerdals Byalag
Lerdals Fiber Ek Förening
Rådanefors Byalag/if
Råggärds Byalag
Råggärds Hembygdsförening
Rännelanda Byalag
Rännelanda Hembygdsförening
Torps byalag
Valbo Hushållningsgille
Västra Färgelanda Fiber ek. förening
Västra Färgelanda fiber ekonomisk förening
Ödeborgs Byalag
Östra Valbodalen Fiber Ek för
Lysekil
Bro Samhällsförening
Lyse Fiber ekonomisk förening
Lyse Framtid
N:a Skaftös Samhällsförening
Näringslivscentrum i Lysekil
Rixö samhällsförening
Rågårdsviks Byalag
Skaftö Öråd
Ulrikstestgruppnr120100610
Mellerud
Anolfsbyns byalag
Bolstad Grinstad byalag och bygdegårdsförening
Dalskogs Tennisklubb & Byalag
Erikstads Byalag
Kroppefjälls Byalag
Nordals Slöjdare
Ryrs Byalag
Skålleruds Fiberförening ek.för.
Skålleruds Sockens Byalag
Örs Fibernät
Munkedal
Berfendals Hembygdsförening
Berfendals Levande Landsbygd
Dinglebygden Samhällsförening
Hede Fornminnes- O Hembygdsförening
Håby Sockenförening
Hällevadsholmsbygdens Folketshusförening
Klevavägens Byalag
Munkedals Hembygdsförening
Saltkällans Byalag
Stiftelsen Studiegården Söbbön
Svarteborgs Hembygdsförening
Sörbygdens Samhällsförening
Torreby Bygdeförening
Valbo-Ryrs Sockenförening
Orust
Askerön/Säckebäck fiber Ekonomisk Förening
Björholmens Intresseförening
Bohusläns Skärgårdsråd
Föreningen Ellös
Föreningen Flatön
Föreningen Kungsviken
Föreningen Nösund
Föreningen Roa
Föreningen Slussen
Föreningen Stocken
Föreningen Svanesund
Gullholmen Fiber ek för
Gullholmen-Hermanö Företagarför.
Gullholmens Byalag
Hälleviksstrands Fiber Förening
Hälleviksstrands Främjande
Härmanö / Gullholmen
Kleva Orust Fiber Ekonomisk Förening
Kråksundsgapsfiber Ekonomisk förening
Käringöns Ö-råd
Lyröföreningen
Malö strömmarfibern ekonomisk förening
Mittorust Fiber ekonomisk förening
Mollösunds Byalag
Myckleby Fiberförening ekonomisk förening
Mycklebyalaget
Mycklebyalaget-Mbl C/o Inkra
Stiftelsen Simsons Prästgård
Tegneby Fiber Ek. för.
Varekils Samhällsförening
Västra Orust Företagarförening
Äldrekoop Hela Livet
Sotenäs
Askums Bygdeförening
Bohus-Malmön Hembygdsförening
Hul-Gruppen Folkets Hus
Hunnebostrands Samhällsförening
Siljevägens Intresseförening
Smögens Öråd
Sotenäs Fältridklubb
Sällskapet Hållö Vänner
Tossene Byalag
Tångens Byalag
Uleberghamns Då och Nu
Väjerns Intresseförening friska vindar
Strömstad
Båleröds Samfällighetsförening
Hogdal-Nordby Samhällsförening
Hällestrands Samhällsförening
Kooperativet Nässlan ekonomisk förening
Kosters Samhällsförening
Näsinge-Lommeland Samhällsförening
Rossö Samhällsförening
Seläters Hembygdsförening
Seläters Samhällsförening
Tjärnö Samhällsförening
Tanum
Bullarebygdens samhällsförening
Bullaren Hembygdsförening
Fjällbacka Samhällsförening
Föreningen Samarbete Sannäs
Grebbestad Samhällsförening
Grönemad Samhällsförening
Hamburgsunds Samhällsförening
Heestrands Samhällsförening
Kville Fiber ekonomisk förening
Lurs fiber ekonomisk förening
Lurs sockens bygdeförening
Långsjö Samhällsförening
Rabbalshede Samhällsförening
Samhällsföreningen Framåt
Samhällsföreningen Resö-Galtö ek för
Sundshults Byalag
Svenneby Hembygdsförening
Svenneby/Bottna sockenförening
Tanumshede Samhällsförening
Världsarvets Fiber Ekonomisk Förening
Östads Samhällsförening
Trollhättan
Flundre/Väne Hushållsningsgille
Fors-Rommele Bygdegårdsförening
Gärdhems Hembygdsförening
Sjuntorpsrådet
Upphärads Byalag
Upphärads Bygdegårdsförening
Upphärads föreningsråd
Väne Hushållsgille
Västra Tunhems Hembygdsförening
Uddevalla
Bokenäsets Framtid
Bångebygdens Byalag
Fjällfiber ekonomisk förening
Mollöns Ekogård/uddev. 4 H
Skredsviks Samhällsförening
Stenshults fibernät ekonomisk förening
Vänersborg
Ale-Vättle Hushållningsgille
Brålanda Utvecklare
Byalaget i Väne-Ryr
Flicksäter Fiber Ekonomisk förening
Flicksäter Vatten Ekonomisk förening
Sivikens Bygdegårdsförening
Sundals Ryrs Byalag
Torp Ellenö Fiber Ekonomisk förening
Väne-Ryrs Bygdegård
Vänersnäs bygdegårdsförening
Vänersnäs Hemb O Framtid
Västra Tunhem Fiber Ekonomisk Förening
Åmål
Edsleskogs byalag
Edsleskogs fibernät ekonomisk förening
Fengersfors-Fröskogs Byalag
Järnvägssällskapet Åmål-Årjängs Järnväg
Mo byalag
Mo-Berga Byalag
Tydje Byalag
Tösse Byalag
Åmål Norra Fiber
Åmåls Västra Byalag
Ånimskogs Byalag