Hoppa till innehållet

Lista över länets lokala utvecklingsgrupper!

Här kommer det snart en lista över alla Skånes lokala medlemmar/ utvecklingsgrupper.

Klicka på gruppens namn för mer information.

279 lokala utvecklingsgrupper är medlemmar i Skåne län. 105 av dem finns med i Hela Sverige ska levas nationella Kunskapsbank.

Bjuv
Billesholmtraktens Hemb.fören.
Gunnarstorps Byaförening
SKROMBERGA AKADEMI
Bromölla
Byträffen Edenryd-Krogstorp
Näsums Byutveckling
Båstad
Bjäre Härads Hembygdsförening
Grevie Bygdegårdsförening
Rammsjö Lanthandel
Torekov By
Torekovs Turist O Badförening
V Karups Bygdeförening
Vejbyslätts Byaförening
Östra Karups Bygdegård och Byaråd
Eslöv
Billinge byalag
Dagstorps Sockengille
Flyinge Utveckling
Harlösa Byalag
Marieholms Byaförening
Möllerikeföreningen
Helsingborg
Rydebäcks Byalag
S. Luggude härads Hembygdsförening
Södra Luggude Härads Hembygdsförening
Södra Luggude Häradsgille
Hässleholm
Byalaget Västra Torup
Emmaljunga Byalag
Farstorps Byalag
Finja Utvecklingsgrupp
Föreningen Framtiden
Hästvedas Intresseförening
Leader LAG PH
Mala Intresseförening
Mellbymustarna
Norra Sandby Sockengille
Nävlinge Byalag
Nävlinge Bygdekommitté
Nävlinge hembygdsförening
Nävlinge Utvecklingsgrupp
Omställning Sösdala
Prima Prima ek för
Röke Sockengille
Sambruket i Sösdalabygden
Stobybygdens Intresseförening
Sösdalabygdens lokala utvecklingsgrupp (SLUG)
Tyringe Byalag
Tyringeprojektet
Verums bygdelag
Vittsjö Utvecklingsgrupp
Västersockens Byalag
Wittsjö i Fokus
Höganäs
Brunnby Byalag
Fjälatorp-Stubbarps Byaförening
Föreningen Norden
Föreningen Skånska Möllor
Höganäs Folkets Hus & Parkfören.
Ingelsträde Bygdeförening
Kullens Hembygdsförening
Lerbergets Byalag
Lerhamns Byförening
Mjöhults Byaförening
Nyhamns Byförening
Stationsområdets Gruppen
Vikens Sjöfartsmuseum
Väsby Byaförening
Östra Lerbergets Byaförening
Hörby
Askeröds Byaförening
Frosta Härads Hembygdsförening
För. Svensköpsbygdens Framåtskridande
Herröds Bygdeförenening
Omställning Södra Rörum
Svensköps Byförening
Södra Rörums Bygdeförening
Äspingebygdens Byaförening
Höör
Tjörnarps Sockengille
Klippan
Färingtofta 2000
Hylltofta Utvecklingsgrupp
Klippans Utvecklingsgrupp
Krika Sönnarslövs Utveckl.grupp
Ljungbyheds Framtid
Rönnådalens Bygdegårdsförening
Ö. Ljungby-Källna Hembygdsfören.
Kristianstad
Agenda 21-Gruppen för Kvinnor
Balsby
Degeberga Byalag
Djurröds Byalag
Fjälkinge Byfrämjare
Föreningen Gamla Nymö
Föreningen Örsnäs Hembygdsgård
Gringelstads Byaförening
Gärds Härads Hembygdsförening
Huaröds Bylag
Linderöds Byagille
Lökaröds Byalag
Norra Strö Hembygdsförening
Norra Strö Utvecklingsgrupp
Olseröds Byastuga
Oppmanna Vånga Bygdegårdsförening
Oppmanna Vånga Bygdegårdsförening
Oppmanna Vånga Bygderåd
Oppmanna-Vånga Bygderåd
Oppmanna-Vånga Hembygdsförening
Rickarums Byalag
Skepparslöv-Önnestad Hush.gille
Ströö Utvecklingsgrupp
Tollarps Byalag
Träne Byalag
Vånga Tillsammans
Ö Sönnarslövs Byalag
Önnestads Byalag
Önnestads Byaråd
Kävlinge
Barsebäcks Byalag
Barsebäcks Bygdeförening
Barsebäcks Hamnalag
Harjagers Här. Fornm. O Hemb. för.
Lackalänga Byalag
Södervidinge O Allarps Byalag
Virke Sockengille
Landskrona
Bäckvikens Intresseförening
Hvens byalag
Hvens Hembygdsförening
Kvärlövs Åldermannagille
Rönneberga Hushållningsnämnd /ingår i Hushållningssällskapet)
Vadensjö Byagrupp
Lomma
Baskemölla Hembygdsfören.
Föreningen Kullamöllan
Revinge Byförening
Lund
Bonderups Byalag
Byalaget Stångbymiljö
Dörröds Byalag
Föreningen Stångby Byastuga
Genarps Byalag
Hoby Byallmänning
Håstad Byalag
Idala Föreningsgård
Odarslövs Byalag
Soda (Somaliland Development Association
Malmö
FemNet/Seniora
Osby
Byalaget Wisseltofta Vänner
Farstorps Getgård
Nybygdens Byalag
S Örkeneds Byalag
Sibbarp-Malshult-Hasslaröd Byalag
Perstorp
Oderljunga Sockengille
Simrishamn
Borrby Byalag
Borrby-Löderup Projektet
Branteviks Samhällsförening
Gärsnäs Byalag
Kiviks Museum
Omställning Österlen
Ravlunda Sockens Byalag
Rörums Byalag
S:t Olofs Byalag
Simrishamns Arbet.kommun
Stiby & Gärsnäs Byalag
Ö. Vemmerlövs Byalag
Sjöbo
Brösarps Byalag
Färs Härads Hembygdsförening
Lövestads Byalag
Näsby Byalag
Sjöbo Kommunala Bygderåd
Skånes distrikt av Bygdegårdarnas Riksförbund
Starrarps Byalag
Södra Färs Bygdegårdsförening, Solvalla
Södra Färs bygdegårdsförening, Solvalla bygdegård
Sövde Byalag
Tolånga Försköningsförening
Vallerums byalag
Vanstad Byalag
Äsperöds Byalag
Skurup
Abbekås Byalag
Dybecks Byalag
Ett välkomnande Skivarp
Hembygdsföreningen Skivarps Mölla
Jul i byn
Nöbbelövs Västra Byalag
Rydsgård Byalag
Rydsgårds Byalag
Slimminge Byalag
Ölövs Byalag
Staffanstorp
Alf - Arbetslösas Förening i Staffanstorp
Esarps Byalag
Esarps Bysamarbete
Lilla Bjällerups Byalag
Quins - Qvinnlig Utv. i Nätverk, Staffanstorp
Staffanstorps Hembygdsförening
Svalöv
Biströ Bygderåd
Konga Byalag
Onsjö Härads Hembygdsförening
Onsjö Häradsgille
Råå Museiförening
Röstånga Tillsammans
Röstånga Turist- O Hembygdsfören.
Stiftelsen Gamlegården Billinge
Teckomatorp Tillsammans
Svedala
Föreningen Skabersjö Mölla
Föreningen Skänska Gårdar
Holmeja Byalag
Lockarps Byalag
Oxie Härads Hembygdsförening
Tomelilla
Albo Härads Hembygdsförening
Brösarps Byagille
Föreningen Övraby Mölla
Kvinnokraft
Onslunda Byalag
Spjutstorps Byalag
Sven Tuvesson
Tranås Ungdomsförening
Tryde Byalag
Trelleborg
Bösarps Bygdeförening
Gärdslövs Byalag
Hammarlövs byalag
Kurlands Bylag
Musikföreningen Riffet
St Isie Byalag
Södra Åby Hembygdsförening
V Vemmerlövs Byalag
Västerlens ForskarFörening
Vellinge
Västra Ingelstad Byalag
Ystad
Byalaget i Nybrostrand
Byalagsrådet i Ystad Kommun
Fröslövs Byalag
Föreningen Gamla Lundavägen
Glemminge byalag
Hagest
Hagestad Byalag
Hammars Byalag
Hedvigsdals Byalag
Hunnestads Byalag
Kåseberga Byalag
Köpingebro Byalag
Köpingsbergs Byalag
Löderups Byalag
S. Ingelstads Härads Hembygdsför.
Snårestad Byalag
Snårestads Byalag
St. Herrestad Borrie Öja Byalag
Stora Herrestad Byalag
Svarte Byalag
Sövestads byalag
Örums Byalag
Åstorp
Föreningen Nyvångs gruva
Kvidinge Sockens Hembygdsförening
Ängelholm
Föreningen Framtidsbygd Hjärnarp
Föreningen Framtidsbygd Hjärnarp
Gille Strövelstorp
Munka-Ljungby-Tåssjö hembygdsförening
Skeldervikens byalag
Strövelstorps Byalag
Strövelstorps Bygdegårdsförening
Ängelholms Hembygdsförening
Örkelljunga
Ekets Framtid
Fiber i Värsjö Ek. För.
Fiber i Värsjö Ek. För.
VÄRSJÖ BYALAG
Åsljunga Intressförening
Östra Göinge
Boalts Bygdeförening
Emmis-Broby Utvecklingsgrupp
Glimåkra Hembygdsförening
Glimåkra Utvecklingsgrupp
Göinge Hembygdsförening
Knislinge hembygdsförening
Personalkoop. Växthuset
Sibbhults Hembygdsförening
Östanå Byalag