Hoppa till innehållet

Lokala utvecklingsgrupper

Klicka på gruppens namn för mer information.

218 lokala utvecklingsgrupper är medlemmar i Kronobergs län. 146 av dem finns med i Hela Sverige ska levas nationella Kunskapsbank.

Alvesta
Blädinge Hembygdsförening
Företagarföreningen
Grimslöv mitt i Fågelriket
Grimslövs Föreningslokal
Hjortsberga Hembygdsförening
Hjortsberga Samhällsförening
Huleviks Samhällsförening
Hynnenäs Byggnadsförening
Hållbara Blädinge
Härlövs Byalag
Kvänneberga Byggnadsförening
Lidnäs Samhällsförening
Lyåsa rotes intresseförening
Långasten m fl Byalag
Lönashult GOIF
Lönashults Samhällsförening
Lövhults Byalag
Mistelås Sockenråd
Norra Allbo Hembygdsförening
Opparyds Byalag
Skatelövs Hembygdsförening
Slätthögs Hembygdsförening
Torne Samhällsförening
Torpsbruks Samhällsförening
Torsåsby Byalag
Ulvö Byalag
V:a Torsås Frivilliga Räddningsvärn
V:a Torsås Hembygdsförening
V:a Torsås IF
V:a Torsås Sockenråd
V:a Torsås SPF
Vislanda Hembygdsförening
Övden Områdes Byalag
Lessebo
Hovmantorps Segelsällskap
Ljuders Hembygdsförening
Ormeshaga Byalag
Tollstorps Byalag
Utandrarbygdens Fågeltorn Videsjön
Ljungby
Agunnaryds Bygdegårdsförening
Agunnaryds Hembygdsförening
Agunnaryds Sockenråd
Angelstads Byggnadsförening Framåt
Angelstads Sockenråd
Annerstads Hembygdsförening
Berga Hembygdsförening
Bolmenbygdens kulturförening
Bolmsö Bygdegårdsförening
Bolmsö Hembygdsförening
Bolmsö Sockenråd
Byholma Byggnadsförening
Föreningen Garveriet i Ryssby
Gässhults Byförening
Hamneda Hembygdsförening
Hörda Byförening
Kånna Hembygdsförening
Lagans Samhällsförening
Lidhult Lights
Lidhults Hembygdsförening
Lidhults Sockenråd
Ljungby Hembygdsförening
Målaskogs Bygdeförening
Nöttja Bygdegårdsförening
Odensjö Bygdegårdsf. Tallklinten
Odensjö Hembygdsförening
Odensjö Sockenråd
Ryssby Bygdegårdsförening
Ryssby Sockenråd
S:a Ljunga Bygdegårdsförening
S:a Ljunga Hembygdsförening
S:a Ljunga Sockenråd
Skeens Byalag
Stiftelsen Linggården
Sunnerå-Ugglansryd byalag
Tannåkers Hembygdsförening
Tannåkers Sockenråd
Torpa Bystuga & Omnubus
Torpa Hembygdsf.
Vittaryds Sockenråd
Vrå Bygdegårdsförening
Vrå Hembygdsförening
Åsarnas bgf i Tannåker
Össlöv Bystugeförening
Markaryd
Hinneryds Bygdegårds Förening
Råstorps Byalag
Strömsnäsbruks Samhällsförening
Tånneryds Byalag
Vivljunga Hembygdsförening Skeensgården
Tingsryd
Almundsryds Hembygdsförening
Almundsryds LRF-avd
Almundsryds Sockenråd
Björkelunds Bygdeförening
Fiskestads Byalag
Fridafors Samhällsförening
Föreningen Holken
Hembygdsföreningen Gamla Urshult
Kompersmåla Byalag
Linneryds Hembygdsförening
Linneryds Sockenråd
Miengruppen
Rydkampen
S:a Sandsjö Hembygdsförening
S:a Sandsjö Sockenråd
Skogsryds Byalag
Småland Check-in Ek.För. Tingsryd
Tingsryd United
Tingsryds Civilförsvarsförening
Tingsås Hembygdsförening
Tingsås LRF-Avdelning
Urshults Bygdegille
Urshults LRF-avd
Urshults Sockenråd
Väckelsångs Hembygdsförening
Yxnanäs Hembygdsförening
Älmeboda Centerkvinnor
Älmeboda Hembygdsförening
Älmeboda Sockenkommitté
Uppvidinge
Alstermo Samhällsförening
AMO Handboll
Byggnadsföreningen Sävsjöström
Dacke Kulturförening
Dackebygdens Linedancers
Fröseke Samhällsförening
Föreningen Borgen
Granhults Hembygdsförening
Herråkra Byggnadsförening
Hults Byalag
Hökhults Byalag
Klavreströms Samhällsförening
Korpen Åseda
Kultur o Bygdeföreningen Ösjöbol
Landsbygdsgruppen Offensiva Åseda
Lenhovda IF
Lenhovda Samhällsförening
Lenhovda sockens Hembygdsförening
Norrhult-Nottebäck samhällsförening
Norrhults Folkets Hus och Park
Nottebäcks Hembygdsförening
Nylunds Byggnadsförening
Offensiva Åseda
Uppvidinge Biodlarförening
Åseda Hembygdsförening
Åseda IF
Åseda PRO
Åseda/Nottebäck SPF
Älghult Uppvidinge Musikkår
Älghult/Alstermo SPF
Älghults IF
Älghults LRF-Avdelning
Älghults PRO
Älghults Samhällsförening
Älghults Skyttegille
Älghults Sockens Hembygdsförening
Växjö
Aneboda Bygdegårdsförening
Asa Hembygdsförening
Attsjö Byalag
Bergs sockenråd
Braås Samhällsförening
Drev Hornaryds Sockenråd
Dädesjö Ekonomiska Förening
Dädesjö Hembygdsförening
Dädesjö Linförening
Dädesjö Sockenråd
Fragehults Bygdegårdsförening
Furuby Sockenlag
Gemla Samhällsråd
Gårdsby Sockenråd
Hemmesjö Hembygdsförening
Jäts byalag
Kalvsvik Sockenråd
Kalvsviks Bygdegårdsförening
Kalvsviks Hembygdsförening
Kalvsviks lanthandel
Kronköpinge Vi Unga distrikt
Kårestads Byalag
Näsby byalag och samfällighetsförening
Nöbbele Sockenråd
Risinge Åreda Kamratförening
Rottne Byggnadsförening
Skirs Byalag
Smålands Linförening
Stiftelsen Elin Wägners Lilla Björka
Stojby Samfällighetsförening
Söraby Bygderåd
Tegnaby Bygdegårdsförening
Tegnaby Hembygdsförening
Tjureda Bygdegårdsförening
Tolgs Sockenråd
Träffpunkt Kalvsvik ek. f.
Tävelsås Hembygdsförening
Uråsa/Jät Byalag
Vederslöv/Dänningelanda Sockenråd
Västorps Byalag
Åryds Föreningsråd
Öhr/Ormesberga Hembygdsförening
Älmhult
Brokhults Byaförening
Bygdegårdsföreningen Viljan Bråthult
Byggnadsföreningen Hallaborg
Bökhults Byförening
Delarybygdens byråd
Diö Samhällsförening
Eneryda Bygderåd
Göteryds Hembygdsförening
Hallaryds Fiber Ek. Förening
Hallaryds Hembygdsförening
Hallaryds Sockenråd
Hembygdsföreningen Linné
Härlunda Bygdegårdsförening
Härlunda Församlings Hembygdsförening
Härlunda Intresseförening
Judhults Bygdegårdsförening
Liatorps Medborgarhusförening
Liatorps Samhällsförening
Pjätteryds Bygdegårdsförening
Pjätteryds Hembygdsförening
Virestads Samhällsförening
Älmhult/Liatorp Fiber Ek. för.
Älmhults Hembygdsförening